Růžové zlato: Neodolatelná trendy kombinace pro módní nadšence

Růžové Zlato

Růžové zlato je v posledních letech stále oblíbenější materiál pro šperky a hodinky. Jedná se o kovovou slitinu zlata a mědi, která má charakteristický růžový nádech. Tato kombinace zaručuje nejen krásný estetický dojem, ale také vyšší pevnost a odolnost materiálu. V tomto článku se podrobněji podíváme na to, jaké jsou vlastnosti růžového zlata, jak se vyrábí a co ho činí tak atraktivním pro módní doplňky.

Definice růžového zlata

Růžové zlato je slitina zlata a mědi s typickým růžovým nádechem. Tato kombinace vzniká přidáním mědi do čistého zlata, čímž se mění jeho barva. Přesný poměr slitiny závisí na požadovaném odstínu růžové, ale obvykle se používá od 75% zlata a 25% mědi až po poměr 50:50. Růžové zlato se stalo populárním materiálem pro šperky díky svému okouzlujícímu vzhledu a odolnosti proti opotřebení. Jeho nezaměnitelný lesk a odstín ho činí ideálním pro svatební prsteny, náramky a další šperky.

Historie a vývoj růžového zlata

Historie růžového zlata sahá až do 19. století, kdy se v Německu začaly používat nové technologie na výrobu šperků. Tato doba se nazývá Viktoriánskou érou a právě tehdy se růžové zlato stalo velmi populárním. Zpočátku bylo růžové zlato označované jako "Ruské zlato", ale později se rozšířilo po celém světě jako oblíbený materiál pro šperky.

Růžové zlato se skládá ze slitiny 75 % čistého zlata a 25 % mědi, což dává slitině jemný růžový nádech. Díky tomuto poměru má růžové zlato o něco více odolnosti než čisté zlato a je tak méně náchylné ke korozi. Růžové zlato lze nalézt v mnoha typech šperků, jako jsou prsteny, náhrdelníky, náušnice a hodinky.

I přes to, že je tato slitina relativně novinkou v historii šperkařství, stala se velmi populární kvůli svému unikátnímu vzhledu a cenové dostupnosti ve srovnání s čistým zlatem. Dnes je růžové zlato trvalým trendem ve světě módy a šperků a jeho popularita nadále roste.

Vlastnosti a složení růžového zlata

Růžové zlato je oblíbenou a stále více používanou slitinou, která se skládá z 75% zlata a 25% mědi. Tento speciální poměr těchto kovů dává růžovému zlatu jeho charakteristický růžový nádech. Měď přidává do zlatého kovu pevnost a tvrdost, což činí růžové zlato odolnějším v porovnání s běžným žlutým zlatem. Růžové zlato také neobsahuje nikl, což ho dělá hypoalergenním kovem pro lidi s citlivou pokožkou. Díky svému krásnému vzhledu se růžové zlato používá ve šperkařství na výrobu prstýnků, náhrdelníků, náramků a dalších ozdob.

Použití růžového zlata v módním průmyslu

V posledních letech se růžové zlato stalo velkým hitem v módním průmyslu. Tato slitina zlata a mědi s růžovým nádechem je oblíbenou volbou pro šperky, hodinky a další módní doplňky. Růžové zlato dodává klasickým designům moderní nádech a dokáže zjemnit také ty nejdrsnější kousky. Navíc je univerzálním materiálem, který snadno ladí s jinými kovy i drahými kameny. Z tohoto důvodu se růžové zlato těší velké oblibě u módních návrhářů i nadšenců do krásy po celém světě.

Trendy a stylové kombinace s růžovým zlatem

Růžové zlato se stalo velmi populární v posledních letech jako jedna z nejstylovějších a nejoblíbenějších kovových slitin. Jeho nádherný růžový lesk dává šperkům a hodinkám jemný a elegantní vzhled. Kromě toho, že se jedná o jeden z nejžhavějších trendů mezi šperky, růžové zlato je také snadno kombinovatelné s dalšími materiály. Například, když ho zkombinujete se stříbrem či bílým zirkonem, vychází z něj unikátní kontrast a velmi sofistikovaný look. Pokud toužíte po trochu extravagantnějším vzhledu, zkuste ho spojit s temnými plochami - např. kožešinou, hnědou kůží nebo dokonce černým onyxem - pro perfektní noční módne kombinace. Růžové zlato umocní i světlou barvu Vašeho outfitu bez ohledu na to, jestli volíte pastelové odstíny nebo svítivou barvu a dají dostatečnou subtilnost ke zmínit více řemeslnických kousců. Kromě toho je tato metalická barva vhodná ke všem sezónám, takže se s ní nemusíte obávat nevhodného použití na určité roční období.

Péče o šperky z růžového zlata

Péče o šperky z růžového zlata je stejně důležitá jako o jakýkoli jiný šperk. Růžové zlato - slitina zlata a mědi s růžovým nádechem - se stalo stále populárnějším mezi módními klenoty, a proto si zaslouží náležitou péči. Aby vaše šperky vypadaly krásně po mnoho let, vyvarujte se kontaktu s chemikáliemi obsaženými v kosmetických produktech a agresivních čistících prostředcích. Doporučuje se odstraňovat šperky při cvičení, sprchování nebo plavání a ukládat je do samostatné krabičky nebo sáčku na ochranu před poškrábáním. Pokud se na vaše růžovozlaté šperky nanese prach nebo nečistoty, snadno je můžete osprchovat jemnou vodou a otřít hebkým hadříkem. Pokud potřebujete odstranit tvrdohlavé skvrny nebo chcete provést hloubkové čištění, doporučuje se navštívit specializovaný obchod s klenoty, kde jsou k dispozici speciální produkty pro čištění růžovozlatých šperků. Správná péče o vaše růžovozlaté šperky zajišťuje, že budou stále vypadat krásně a zůstanou v perfektním stavu i po mnoho let.

Ekologické aspekty růžového zlata

Ekologické aspekty růžového zlata jsou důležitým tématem v diskuzi o udržitelnosti šperků. Výroba růžového zlata vyžaduje velké množství energie a vody, což vede k emisím skleníkových plynů a zvyšuje celkovou ekologickou stopu. Kromě toho, těžba mědi, která je nezbytná pro výrobu slitiny, často probíhá za použití nebezpečných chemikálií a může vést k devastaci přírodních oblastí.

Proto se stále více šperkařů a designérů snaží najít alternativní materiály pro své kolekce, jako jsou recyklované kovy a přírodní materiály. Někteří dokonce nabízejí růžové zlato vyrobené ze 100% recyklovaných kovů, což pomáhá snižovat negativní dopady těžby a výroby.

Navzdory těmto problémům růžové zlato stále láká nadšené milovníky šperků svým unikátním nádechem. Pokud se rozhodnete pro tento typ šperku, zkuste si vybrat od certifikovaných prodejců, kteří se zavázali k udržitelné a spravedlivé výrobě.

Závěrem lze konstatovat, že slitina zlata a mědi známá jako růžové zlato se stává čím dál tím populárnější volbou mezi šperkaři i zlatníky. Díky svému unikátnímu vzhledu a odolnosti je ideálním materiálem pro výrobu prstenů, náhrdelníků a dalších šperků. Navíc, díky tomu, že obsahuje menší množství zlata než tradiční žluté zlato, je cenově přístupnější. Pokud hledáte elegantní a moderní kousek šperku, který bude vydržet dlouhodobě bez poškození, růžové zlato by mohlo být tou správnou volbou.

Zdroje

Pokud se podíváme na zdroje růžového zlata, tak je nutné zmínit, že se jedná o slitinu zlata a mědi. Obvykle se používá 75% zlata a 25% mědi, ale poměr se může lišit podle toho, jak silný růžový tón chceme dosáhnout. Zdrojem samotného zlata jsou především doly v Jihoafrické republice, ale také další země jako Rusko, Kanada nebo Austrálie. Měď se naopak těží například v Chile nebo v Peru. Tyto kovy jsou poté rafinovány a smíchány do požadovaného poměru pro vytvoření růžového zlata.

Publikováno: 24. 08. 2023

Kategorie: móda

Autor: Karolína Bílová

Tagy: růžové zlato | slitina zlata a mědi s růžovým nádechem